سپتامبر, 2023 بدون نظر اخبار

اعلام آمادگی ایران برای اجرای ۵ فرآیند در پتروشیمی‌های فراسرزمینی/ تأمین ۸ میلیارد دلار تجهیزات طرح‌های پتروشیمی در داخل

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی به مذاکرات انجام‌شده با کشورهای همسایه و همسو با توسعه روابط بین‌المللی در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: اعلام آمادگی کرده‌ایم که صفر تا ۱۰۰ پنج فرآیند پتروشیمی را از دانش‌فنی تا راه‌اندازی در پتروشیمی‌های فراسرزمینی اجرا کنیم.

احمد شکری با تأکید بر اینکه بیشترین فعالیت مدیریت طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی مربوط به پیگیری مسائل و چالش‌های طرح‌های پتروشیمی در حال اجرا برای افزایش سرعت تکمیل آنهاست، به خبرنگار شانا گفت: حدود ۱۰۰ طرح پتروشیمی در چارچوب برنامه هفتم و هشتم توسعه تعریف شده است.

وی افزود: براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده، ظرفیت کنونی صنعت پتروشیمی با اجرای این طرح‌ها تا پایان برنامه هشتم توسعه به سالانه ۲۰۰ میلیون تن می‌رسد و رسیدن به این ظرفیت به ۹۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد که ۳۶ میلیارد دلار آن در قالب برنامه هفتم توسعه بوده و ۳۰ درصد آن تاکنون هزینه شده است.

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه ۵۸ طرح از ۱۰۰ طرح صنعت پتروشیمی با میانگین پیشرفت حدود ۳۱ درصد فعال هستند، ادامه داد: در این طرح‌ها از محصولات پایه تا محصولات زنجیره ارزش و نهایی تولید خواهد شد.

شکری به تأکید شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر تکمیل زنجیره ارزش و توسعه متوازن صنعت پتروشیمی اشاره و تصریح کرد: به‌منظور افزایش روند پیشرفت این طرح‌ها به همراهی دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط، بانک‌ها و صندوق توسعه ملی برای تأمین مالی نیاز داریم.

وی درباره ایجاد و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای طرح‌های پتروشیمی به‌منظور صادرات، فروش و انبارش محصولات گفت: هم‌زمان با افزایش ظرفیت صنعت پتروشیمی، توسعه زیرساختی بنادر صادراتی نیز در حال اقدام و اجراست.

ظرفیت اسکله صادراتی عسلویه بیش از ۲ برابر می‌شود

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی یادآور شد: با اجرای طرح‌های توسعه‌ای، ظرفیت اسکله صادراتی عسلویه از سالانه ۲۰ میلیون تن به سالانه ۴۲ میلیون تن افزایش می‌یابد.

شکری با بیان اینکه ظرفیت اسکله عسلویه برای صادرات محصول متانول با بهره‌برداری از واحدهای سبلان و پارس کیمیای خاورمیانه افزایش داده شد، اظهار کرد: با افزایش ظرفیت مخازن سبز عسلویه، ظرفیت انبارش متانول برای صادرات نیز افزایش یافت.

وی با تأکید بر تمرکز شرکت ملی صنایع پتروشیمی در تأمین کالا و تجهیزات از ساخت داخل گفت: حدود ۱۰ میلیارد دلار در دو سال اخیر صرف تأمین تجهیزات و کالاهای طرح‌های پتروشیمی شده است. بیش از ۸۰ درصد کالاها حدود ۸ میلیارد دلار از سوی شرکت‌های داخلی تهیه شده و بخشی از آنها ساخت بار اول بوده است که پیش از این از خارج تأمین می‌شد.

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه حدود ۱۵ کالا و تجهیز صنعت پتروشیمی از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان در دولت سیزدهم داخلی‌سازی شده است، افزود: هم‌اکنون حداقل ۴۰ درصد و حداکثر ۹۰ درصد طرح‌های پتروشیمی از ساخت داخل استفاده می‌کنند و توانمندی شرکت‌های داخلی در ساخت تجهیزات و کالاهای ثابت بسیار مطلوب است.

شکری به بازنگری طرح‌های پتروشیمی در دولت سیزدهم اشاره و اظهار کرد: در بازنگری طرح‌های پتروشیمی حدود ۱۳ مجوز طرح پتروشیمی با دلایل مختلف از جمله مشکل تأمین مالی از سوی سرمایه‌گذار، تأمین دانش فنی و حتی مشکلات پیش‌بینی‌نشده ابطال شد و هم‌اکنون نیز موافقت اصولی ٣٠ درصد طرح‌های پتروشیمی در حال بازنگری است.

وی با اشاره به اینکه در صورتی که خوراک طرح قابل تأمین، سرمایه‌گذار توانمند در تأمین سرمایه و اجرا مطابق الگوی توسعه صنعت پتروشیمی باشد، مطابق رویه جاری مجوز برای متقاضیان صادر می‌شود.

افزایش ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تنی ظرفیت نصب‌شده صنعت پتروشیمی تا پایان ۱۴۰۲

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی یادآور شد: پتروشیمی‌های گچساران، دی‌آریا پلیمر خمین، پارس گلایکول، فاز نخست پالایش گاز شهدای هویزه خلیج فارس، واحد دوم هوای فشرده دماوند انرژی عسلویه، پیش‌تراکم کارخانه گاز و گاز مایع ۹۰۰ و ۱۰۰۰ و مخازن نه‌گانه مخازن سبز پتروشیمی عسلویه از طرح‌هایی هستند که در دولت سیزدهم به بهره‌برداری رسیده‌اند.

شکری از بهره‌برداری پنج طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلار تا پایان امسال خبر داد و گفت: با بهره‌برداری از طرح‌های آرین متانول، فاز نخست پتروشیمی هنگام، آرتا انرژی، پتروناد آسیا و واحد چهارم دماوند انرژی عسلویه، حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ظرفیت نصب‌شده صنعت پتروشیمی افزوده می‌شود.

وی به توسعه روابط بین‌المللی در دولت سیزدهم اشاره و تأکید کرد: در مذاکرات انجام‌شده با کشورهای همسایه و همسو، اعلام آمادگی کرده‌ایم که می‌توانیم صفر تا ۱۰۰ پنج فرآیند پتروشیمی را از دانش فنی تا راه‌اندازی به عنوان پتروشیمی‌های فراسرزمینی اجرا کنیم؛ از جمله فرآیندهای پلی‌اتیلن سنگین و سبک، آمونیاک، زنجیره تبدیل گاز به پروپیلن و پلی پروپیلن.

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پایان تصریح کرد: هم‌اکنون سازندگان ایرانی بسیاری در حال ارائه خدمات به کشورهای همسایه و کشورهای آسیای جنوب شرقی و  ۹ سازنده از صادرکنندگان تجهیزات عمده هستند.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *