آگوست, 2020 بدون نظر اخبار

افتتاح سه طرح پتروشیمی متانول کاوه، کیمیای پارس خاورمیانه و کاتالیست پتروشیمی لرستان

بهره‌برداری از ۱۷ طرح جهش دوم صنعت پتروشیمی برای سال ۱۳۹۹ برنامه‌ریزی شده است که پتروشیمی میاندوآب به‌عنوان نخستین طرح یک ماه گذشته و سه طرح پتروشیمی کاوه، پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه و واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان نیز امروز پنجشنبه مورخ ۱۶ مردادماه ۱۳۹۹ به‌طور رسمی توسط رئیس جمهور افتتاح شدند. با بهره‌برداری از این ۱۷ طرح، ظرفیت این صنعت از ۶۶ میلیون تن کنونی با ۳۵ درصد رشد به ۹۰ میلیون تن در سال می‌رسد.

اولین طرحی که امروزبا حضور رئیس جمهور و از طریق ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان بود.

واحد کاتالیست صنایع پتروشیمی لرستان به عنوان دومین واحد شهرک پتروشیمی خرم آباد با حجم سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد تومان برای ۶۰ نفر اشتغالزایی کرده است.

مواد تولیدی در این واحد برای نخستین بار در سطح کشور تولید می شود و پیش از این مواد کاتالیزور تولیدی در این واحد به صورت ۱۰۰ درصد از خارج از کشور تولید می شدو با راه اندازی واحد تولید کاتالیست، علاوه بر افزایش ارزش افزوده محصولات، وابستگی ها به تامین این مواد از خارج از کشور قطع شده و به سایر واحدهای پتروشیمی کشور نیز کمک می شود.

طرح کاتالیست پتروشیمی لرستان با هدف تولید کاتالیست مورد نیاز تولید انواع پلی‌اتیلن‌ها با دانش فنی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی ، با ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ تن کاتالیست و سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیون دلاری هلدینگ باختر در پتروشیمی لرستان احداث شده است که سالانه حدود ۳۰ میلیون دلار درآمدزایی برای کشور خواهد داشت.

۱۰۰ درصد مهندسی و ساختمان و نصب و ۷۰ درصد تجهیزات واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان ایرانی است و این واحد سبب اشتغال‌زایی مستقیم ۶۰ نفر شده است.

تحویل نگرفتن کاتالیست‌های Z-218 و Z-230 از سوی شرکت صاحب فرآیند Spherilene و قیمت بالای کاتالیست‌های مشابه سبب شد نیاز مجتمع‌ها به کاتالیست‌های پلیمری شدن فاز گازی روزافزون شود و برخی واحدهای پتروشیمی به ناچار از کاتالیست‌های Unimodal به جای Bimodal استفاده می‌کردند. در این میان گروه باختر با انتشار فراخوان شرکت‌های صاحب لیسانس داخلی از جمله شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، اقدام به ساخت یک واحد تولید کاتالیست پلیمریزاسیون فاز گازی با ظرفیت سالانه ۱۰۰ تن در شهرک صنعتی پتروشیمی لرستان کرد. این کاتالیست در بهار ۱۳۹۹ به‌صورت موفقیت‌آمیز به واحد پلی‌اتیلن سبک خطی پتروشیمی لرستان تزریق شد.

آقای مهندس ربانی مدیرعامل هلدینگ باختر (سهامدار پتروشیمی لرستان) نیز در آئین افتتاح واحد کاتالیت پتروشیمی لرستان گفت: هشت طرح دانش بنیان در هلدینگ باختر در دست اقدام است که از این مجموع ۶ طرح در استان لرستان اجرا می شود . داودرضا ربانی بیان کرد: طرح کاتالیست از سال ۱۳۷۲ آغاز شده اما تاکنون این کاتالیست جزو محصولات وارداتی بوده است و با توجه به اینکه امکان تولید گریدهای طراحی شده مقدور نشد، برای تولید کاتالیست در پتروشیمی خرم آباد تلاش شد.

وی اظهار داشت: همچنین یک واحد کاتالیستی دیگر در استان کرمانشاه در حال اجرا است و یک طرح نیز در سنندج در دست اقدام است.

وی بیان کرد: سالانه ۳۰ میلیون دلار ارزش واردات این کاتالیست  بود که امید است بتوان تولید این کاتالیست برای دیگر واحدها نیز انجام شود.

در دومین برنامه امروز رئیس جمهوری همچنین ۲ واحد پتروشیمی متانول کاوه و کیمیای پارس خاومیانه در مجموع با ظرفیت تولید سالانه حدود ۴ میلیون تن متانول و اشتغال‌زایی ۲۰۵۰ نفر را در استان بوشهر افتتاح کرد.

مجتمع پتروشیمی متانول کاوه با ظرفیت تولید سالانه ۲ میلیون ۳۱۰ هزار تن به عنوان بزرگترین واحد متانولی جهان در زمینی به مساحت ۲۲۰ هکتار در سواحل غربی شهرستان دیر در محدوده میدان گازی پارس شمالی قرار دارد.

این مجتمع با سرمایه گذاری ۹۵۰ میلیون دلاری شامل واحد تولید متانول، اسکله صادراتی و واحد یوتیلیتی است که توسط بخش خصوصی (گروه صنعتی کاوه) احداث شده‌ است و ارزش محصولات آن حدود ۴۰۰ میلیون دلار در سال است.

خوراک مورد نیاز این واحد تولیدی روزانه ۶ میلیون مترمکعب گاز طبیعی است و با بهره‌برداری از این طرح برای ۱۳۵۰ نفر فرصت اشتغال‌زایی شده است.

احداث اسکله اختصاصی در سواحل خلیج فارس و در مجاورت این واحد پتروشیمی برای صادرات محصولات تولیدی از مزایای این طرح به شمار می‌‏رود.

همچنین پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه نیز یکی از شرکت‌های تابعه هلدینگ پتروفرهنگ است که ظرفیت تولید  آن سالانه یک میلیون ۶۵۰ تن متانول است و حدود ۶۰۰ میلیون دلار برای ساخت آن سرمایه گذاری شده است و ۳۰۰ میلیون دلار ارزش درآمد سالانه آن میباشد.

مجتمع پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه نیز در زمینی به مساحت حدود ۸ هکتار در فاز دوم پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در عسلویه احداث شده‌است. براساس برنامه‌ریزی انجام شده با صادرات محصولات این مجتمع روزانه یک میلیون دلار درآمد نصیب کشور خواهد شد.

ایجاد ۷۰۰ فرصت شغلی از دیگر مزایای مجمع  پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه است.

همچنین این مجتمع در تلاش است تا با انجام کار مطالعاتی برای ساخت بخش پایین دستی و تولید محصولات دیگر از متانول، در جهت جلوگیری از خام فروشی گام بردارد که در صورت تحقق این امر می‌توان به درآمدزایی بسیار قابل توجهی در راستای تکمیل زنجیره ارزش دست یافت. عملیات اجرایی این طرح در مدت کمتر از پنج سال براساس برنامه زمان‌بندی استاندارد با بیش از ۱۴ میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه، از مهرماه ۹۴ تا خرداد ۹۹ انجام شده‌است.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *