دسامبر, 2023 بدون نظر اخبار

تهیه ۴۲ طرح راهبردی تولید بار اول در مجتمع گاز پارس جنوبی/ امضای قرارداد با ۱۷ شرکت دانش‌بنیان در دولت سیزدهم

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی از تهیه ۴۲ طرح زیربنایی و راهبردی تولید بار اول در این مجموعه خبر داد و اعلام کرد که از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون با ۱۷ شرکت دانش‌بنیان قرارداد امضا شده است.

 

به گزارش شانا، کسب رتبه نخست حمایت از نخبگان و دانش‌بنیان‌ها از افتخاراتی است که با مُهر تأیید سخنگوی دولت در کارنامه وزارت نفت سیزدهم حک شده است؛ موضوعی که حکایت از برنده‌ شدن این وزارتخانه در ماراتن حمایت و صیانت از شرکت‌های دانش‌بنیان دارد و تعداد دانش‌بنیان‌های همکار با مجموعه‌های وزارت نفت  از ۱۵۰ به حدود ۶۰۰ شرکت رسیده که همین تعداد همچنان در حال افزایش است.

از سویی برای تقویت این شرکت‌ها اقدام‌های گسترده‌ای انجام شده که امضای ۷۵۱ قرارداد صنعت نفت با شرکت‌های دانش‌بنیان به ارزش ۳۴۰ میلیون دلار و ۵۱ قرارداد تولید بار اول اقلام راهبردی و تحریمی به ارزش ۶۲ میلیون دلار را می‌توان از عمده این اقدام‌ها برشمرد که سبب شده است صنعت نفت موفق به کسب رتبه نخست در تولید بار اول شود که ۶۵ درصد این طرح‌ها و ۷۴ درصد ارزش این قراردادها تولید بار اول در دولت سیزدهم بوده است.

وحیدرضا زیدی‌فرد، معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری در سال ۱۴۰۱ اعلام کرد که مجتمع گاز پارس جنوبی در حوزه استفاده از اقلام راهبردی و کلیدی ساخت بار اول و شرکت‌های دانش‌بنیان بین شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت رتبه برتر را کسب کرده است.

بهره‌مندی ۹۰ درصدی از تولید داخل

احمد باهوش، مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی در این باره به خبرنگار شانا گفت: این مجموعه با ۱۳ پالایشگاه در سال ۱۴۰۱ ضمن استفاده ۹۰ درصدی از تولیدات و تجهیزات داخلی و حمایت از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و جوانان ایرانی، توانست با ثبت بیشترین حجم استفاده از قطعات و تجهیزات سازندگان داخلی‌، رتبه نخست کشور را میان زیرمجموعه‌های وزارت نفت به خود اختصاص دهد.

وی افزود: کسب این موفقیت بزرگ، نشانه حمایت تمام‌قد مجتمع گاز پارس جنوبی از جوانان خلاق و نوآور در شرکت‌های دانش‌بنیان و تولیدکنندگان ایرانی است.

مهندسی معکوس با توان نیروهای بومی

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی تصریح کرد: مهندسی معکوس تجهیزات با توان نیروی انسانی متخصص پارس جنوبی و میدان دادن به سازندگان و دانش‌بنیان‌ها سبب شده تا بسیاری از قطعات اساسی این مجتمع راهبردی صنعت پالایش گاز، داخلی‌سازی شود.

باهوش توضیح داد: توجه به توان کارکنان خلاق، نوآور و مبتکر و سرمایه ارزشمند درون مجتمع گاز پارس جنوبی، تحقق تولید پایدار و داخلی‌سازی قطعات و تجهیزات را تسهیل کرده است و این مسیر با قوت برای عزت و سربلندی کشور ادامه خواهد داشت.

مجتمع گاز پارس جنوبی، پیشرو در ساخت بار اول در کشور

وی ادامه داد: مجتمع گاز پارس جنوبی اکنون به مرکز خلاقیت و نوآوری در سطح وزارت نفت تبدیل شده و شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان می‌توانند با شناسایی نیازهای مهم و راهبردی این مجتمع عظیم مسیر شکوفایی و پیشرفت خود را هموارتر کنند.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی بیان کرد: این مجموعه بزرگ گاز کشور با تدبیر مدیران و تلاش کارکنان خود ضمن بهره‌مندی از ظرفیت قانون تولید بار اول، رتبه نخست را طی چهار سال اجرای این برنامه در میان شرکت‌های دولتی کسب کرده است.

تهیه ۴۲ طرح راهبردی تولید بار اول

به گفته باهوش، مجتمع گاز پارس جنوبی از ابتدای کار دولت سیزدهم تاکنون، ۴۲ طرح زیربنایی و راهبردی تولید بار اول تهیه و برای کارگروه تولید بار اول معاونت علمی ریاست‌جمهوری ارسال کرده است که ۲۳ طرح تایید نهایی و اجرایی شده و مابقی طرح‌ها در حال ارزیابی  و مراحل پایانی بررسی را طی می‌کنند.

امضای قرارداد با ۱۷ شرکت دانش‌بنیان

وی گفت: برای اجرای این طرح‌ها که شامل کالاها و تجهیزات حیاتی و بسیار مهم مجتمع گاز پارس جنوبی می‌شود با ۱۷ شرکت دانش‌بنیان قراردادهایی از نوع ساخت بار اول مبنی بر قانون جهش تولید امضا شده است.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی در پایان اعلام کرد: حاصل این همکاری مشترک شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی و شرکت‌های نوآور و دانش‌بنیان داخلی، ساخت و تولید بار اول ماژول‌های سیستم
کنترل MARK V، سیستم تشخیص نفوذ شبکه سیستم کنترل یوکوگاوا، کارت‌های سیستم کنترل توربواکسپندر نسخه دوم، سیستم بهینه‌شده کنترل سوخت توربین زوریا، توسعه دانش فنی و
تولید انبوه جاذب جیوه، تنظیم‌کننده اتوماتیک ولتاژ سیستم تحریک ژنراتور (AVR)، الکتروموتور ضد انفجار پمپ آمین، شیرهای کنترلی ایستگاه کاهش فشار بخار، کولدباکس هفت جریانه،
توربواکسپندر ۲.۵ مگاوات و کمپرسورهای افگس بورفیک و… است.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *